Özgün Zeka

ZENGİNLEŞTİRİLMİŞ EĞİTİM MODELİ


  Eğitimin içeriği yenilenen hayata ayak uydurmak için sürekli tartışılmalı, yenilenmeli ve zenginleştirilmeli.
 Çağa uygun çağın standartlarında düşünen, tasarlayan ve üreten bireyler yetiştirmek ancak eğitim müfredatını geliştirmekle olur. Etkin, daha aktif, hızlı, zengin eğitim modeline ihtiyacımız var. 
Çocuklarımızı bugünün şartlarına değil geleceğin standartlarına hazırlıyoruz… 

      Zenginleştirilmiş Eğitim Modeli zihinsel gelişime katkısı bilimsel olarak ispatlanmış zeka oyunlarını eğitim müfredatına taşıyan yeni ve etkili bir sistem.
Düşünme becerilerini ve üretkenliği artıran, problem çözme yeteneğini güçlendiren, görsel algıyı, dikkati ve sosyal becerileri geliştiren, akıl oyunları ve hafıza tekniklerini kullanarak hayata çok yönlü bakabilen bireyler yetiştirmeyi amaçlayan sistem, eğitim dünyası için üst düzeyde bir içerik sunuyor.

 


Zenginleştirilmiş Eğitim Modelinin Amacı

1- Doğru ve etkin yöntemlerle öğrencilerin kapasitelerini ortaya çıkarmak
2- Zamanı verimli kullanmaya yardımcı olmak
3- Ders başarısını maksimum düzeye çıkarmak
4- Eğitimcinin ve okulun kalitesine katkıda bulunmak
5- Temel derslerde zenginleştirme 
6- Fark dersleriyle (ZEM) zenginleştirme 
7- Yetenek ve ilgi alanlarında zenginleştirme
 

 Zenginleştirilmiş Eğitim Modelinin Faydaları

1- Zihinsel ve bedensel gelişimi artırıyor.
2- Eleştirel düşünme becerileri kazandırıyor.
3- Kendine güven duygusunu açığa çıkarıyor.
4- Ekip ruhunun ortaya çıkmasına katkıda bulunuyor.
5- Problemi tanıma, çözüm üretme ve farklı yöntemler deneme cesareti ve becerisi kazandırıyor.
6- Dikkat ve odaklanmayı artırıyor.
7- Çocukların kendilerini tanımalarına, kişisel ve zihinsel gelişimlerini artırmalarına, çevreyle daha rahat etkin iletişim kurmalarına yardımcı oluyor.

Bu Programa Katılan Öğrenciler;

1-Hem kapasitelerinin hem de dikkatlerinin tamamını kullanmaya başlıyor.
2-Her açıdan kendini tanıma ve tanımlama becerisine sahip oluyor.
3-Türkçe’yi doğru biçimde kullanıyor.
4-Eğlenerek öğreniyor, öğrenirken eğleniyor.
5-Öğretmenler öğrencilerini daha iyi tanıma, gizli kabiliyetlerini keşfetme ve geliştirme imkânına sahip oluyor.
6-Öğretmenlerin doğru ve bilinçli gruplama yapmalarına, çocukların öğrenme hızlarına ve kapasitelerine göre kayıpsız bir ders anlatımı geliştirmelerini sağlıyor…


Zeka Oyunlarının FaydalarıHepimiz beynimizin en iyi şekilde çalışmasını, sağlıklı olmasını, yüksek performans göstermesini isteriz.
Biz istemesek de, beynimiz zamanla yaşlanıyor ve yavaşlıyor. Araştırmalar, her geçen yıl ile birlikte beynimizin bilgi işlem hızının biraz daha yavaşladığını ve daha fazla unuttuğumuzu, böylelikle beynimizin de değiştiğini gösteriyor.

San Francisco'daki California Üniversitesinde Sinirbilimleri Merkezi’nde profesör olan Michael Merzenich, "Beynimizin yaşlanma süreci 30 yaşından önce başlıyor. 60 yaşındaki bir beyin, 20 yaşındaki bir beyin ile kıyaslandığında, bilgiyi iki ile üç kat daha yavaş alıyor. Sonuç olarak, hafızaya kaydedilen bilgiler 2 ile 3 kat daha az net ve ayrıntılı oluyor. 80 yaşına kadar ise bu hız 5 ile 8 kat daha yavaşlıyor, bu çok büyük bir fark." diye belirtiyor.
Peki, güzel haberler nedir? Eski beyinler de yeni püf noktaları öğrenebiliyorlar. Wake Forest Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden bir beyin araştırmacısı olan Paul Laurienti, "Eski araştırmalar, yaş ile birlikte beyin hücrelerinin öldüğünü ortaya çıkarmıştı. Şimdi ise, yeni araştırmalar yaşlı beyinlerin de güçlü bağlantılar geliştirebileceğini gösterdi.” diye belirtiyor. 

Laurienti, 23 yaşındaki insanların beyinlerini inceleyen bir araştırma yaptı. Zekâ oyunlarının da içinde bulunduğu beyin eğitim programına giren kişilerin daha iyi odaklanabileceğini buldular. Bu sonuçlar, sadece genç beyinlerde değil her yaştan beyin için geçerli. 

Zekâ oyunları oynamak, bulmaca ve sudoku çözmek, satranç oynamak, rübik küp çözmek, kelime oyunları oynamak gibi aktiviteler beyne egzersiz yaptırdığı için odaklanmayı ve hatırlamayı arttırıyor. Ayrıca zekâ oyunları her yaş grubundan kişiye çabuk karar verme, çözüm odaklı düşünme, bir sonraki aşama hakkında fikir yürütme ve öngörme, olasıkları hesaplama, mantığı etkili ve yetkili şekilde kullanma becerisi kazandırır. Beyni yaşlanmaya, Demans ve Alzheimer gibi beyni tüketen hastalıklara karşı korur.

Bunun yanı sıra, zekâ oyunları oynayan ve başarılı olan kişilerin kendilerine olan güvenleri artar. Zekâ oyunları yüksek konsantrasyon gerektirdiğinden, kişilerin dikkat ve konsantrasyon seviyelerini arttırır. Zekâ oyunları kişileri düşünmeye ittiğinden; onlara araştırmacı, sorgulayıcı bir bakış açısı benimsetir.

Yaşlanmayı durdurmak imkansız fakat, yavaşlatmak mümkün. Siz de zekâ oyunları oynayarak, çocuklarınızın ve kendinizin beyin kalitesini arttırabilir, yeni yetenekler öğrenebilirsiniz.


 BERKELEY ÜNİVERSİTESİNDE
YAPILAN ARAŞTIRMA

         Çocukların IQ’sunda 13 puanlık artış Berkeley Üniversitesinde çalışan nörolog Dr. Silvia Bunge’nin yapmış olduğu araştırma akıl ve zekâ oyunlarının öğrencilerin IQ’larına doğrudan etki ettiğini göstermektedir. Bunge’nin ekibi zekâ oyunları içerisinden bazı oyunları seçtiler ve bu oyunları geçmişte devletin yaptığı sınavlarda düşük puanların alındığı Oakland’daki bir ilkokula götürdüler. Araştırmacılar bazı 2. 3. ve 4. sınıflara oyun oynamak için dersten sonra okulda kalmalarını rica ettiler. Çocukların zekâ seviyesi (IQ) ortalama 90 civarındaydı. Çocukların ailelerinin eğitim düzeyi ise ortalama olarak liseden terktiler. 

        Haftada iki kere, çocuklar bu oyunlarla 1 saat 15 dakika oynadılar. Her 15 dakikada bir çocuklar beyinlerinin yeni bir şeyle meşgul olmalarını sağlamak için yeni bir oyunun bulunduğu masaya geçtiler. Sadece 8 hafta sonra, toplam 20 saatlik oynama süresi sonunda Bunge’nin ekibi çocukların zekâlarını yeniden test ettiler. Özellikle çocukların mantıklı düşünme yeteneklerini merak ediyorlardı. Zekâyla ilgili klasik teorilere göre, mantıklı düşünme yeteneği hem zekânın temel elemanı hem de değiştirilmesi en zor olanıydı. 

      Fakat gelişme çok büyüktü. Çocukların mantıklı düşünme puanları ortalama %32 artmıştı. Bu oran IQ standartları açısından düşünüldüğünde çocukların IQ’su ortalama 13 puanlık bir artış göstermişti. Bu artışın değerini anlayabilmek için şu bilgiyi vermek gerekir: Bir çocuğun IQ’su bütün bir okul yılı süresince normalde 12 puan artar. Bunge ve ekibi çocuklara tam olarak hedeflenen oyunları vererek yalnızca 20 saatlik oyun oynama süresinde bu puanı geçti.